Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Biskiej

Działania i projekty / Projekt w programie MPiPS "Świetlica, Praca i Staż"

 

Zakup wyposażenia jeździeckiego – odzież, sprzęt, pomoce, ubezpieczenie uczestników ze środków projektu "Świetlica, praca i staż" Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w roku 2008 pozwolił na rozpoczęcie pracy klubu rekreacji i jazdy konnej „Brzezina” dla dzieci i młodzieży z rodzin zagrożonych wykluczeniem i niewydolnych.
Zajęcia jeździeckie dzieci i młodzieży prowadziliśmy przez rok 2008 i 2009 na maneżu będącym w dyspozycji Stowarzyszenia na Budziarzach obok brzozowego zagajnika, od którego nazwę swą wziął klub. Miejsce stało się swoistą „świetlicą pod chmurką” nie tylko dla dzieci ale i dla rodziców i opiekunów. Ogromna frajda z jazdy konnej przezwyciężała nawet siarczysty mróz, jednak przy deszczowej czy wietrznej pogodzie klubowicze spotykali się w Świetlicy Iskierka na zajęciach plastycznych, początkach ceramiki – praca w glinie, malowaniu witraży, wypalaniu w drewnie, czy choćby czytaniu bajek. W ten sposób powstało logo Klubu Rekreacji Konnej Brzezina.

           Wiecej zdjęć w galerii

Realizacja projektu pozwoliła nam również na utworzenie i doposażenie pracowni witraży i plastyczno ceramicznej świetlicy „Iskierka” w Biszczy z możliwością wykorzystania zakupionego sprzętu przez inne świetlice z terenu gminy. Ze środków Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich sfinansowaliśmy szkoleni z tworzenia witraży czy zastosowania tkactwa i wykorzystania materiałów tekstylnych w pracy z dziećmi, z których mogli skorzystać nie tylko pracownicy świetlic z ternu naszej gminy, ale wszyscy chętni. By w świetlicy było przyjemnie przebywać i pracować zakupiliśmy odpowiedni zapas środków czystościowych.
Dzięki grantom w programie Działaj Lokalnie VI prowadzonym przez Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej możliwy był zakup konia tak na prawdę nie tylko do hipoterapii w 2008 roku, uprzęży dla niego, ale również zapoczątkowanie istnienia klubu jeździeckiego i zorganizowanie pierwszego spotkania "Hipoterapia łączy" we wrześniu 2009r. We wrześniu 2010 zorganizowaliśmy spotkanie o takiej samej formule w tym samym miejscu o tej samej nazwie. Uczestniczyło w nim o wiele więcej uczestników. Spotkania te stanowiły i mamy nadzieję stanowić będą w przyszłości promocję rodzinnych bezalkoholowych i pożytecznych form zabawy i spędzania wolnego czasu.
W 2010 roku powstał pomysł, aby działania na rzecz dzieci i młodzieży stanowiły uzupełnienie, część składową w realizowanym w Stowarzyszeniu już od roku projekcie „Przerwać milczenie”. Wiązało się to z koniecznością podwyższenia kompetencji zespołu projektowego z zakresie pedagogiki i socjoterapii oraz doposażenia w niezbędny sprzet. Skorzystaliśmy z szkolenia zorganizowanego przez Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej i mamy już osobę z uprawnieniami do pracy z dziećmi z zakresu socjoterapii. W ramach „barterowej wymiany” kadr uzyskaliśmy wsparcie pedagoga z Stowarzyszenia „Podaj Dłoń” w Józefowie.     
Z pozyskanych z Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie środków zakupiliśmy materace, gry planszowe i edukacyjne, Biblioteka Gminna przekazała regał, który zapełniły zabawki – pluszaki, przytulanki, różne miśki - zebrane przez życzliwe nam osoby w tym pracowników firm i zakładów, z którymi współpracujemy realizując różne projekty. W ten sposób powstał „kącik malucha” chętnie i licznie odwiedzany przez dzieci a prowadzona praca daje im nie tylko zapełnienie wolnego czasu przyjemnymi i pożytecznymi zajęciami, ale i pomoc w nauce oraz tak bardzo potrzebne wsparcie.
„Kącik malucha to takie miejsce gdzie wyobrażam sobie jak wygląda to, co słyszę, gdy Pani czyta nam książki, muszę pomyśleć i wypowiedzieć się, gdy są zajęcia z tej, no profilaktyki i zawsze jest fajnie nawet, gdy sprzątamy po zajęciach. Dobrze jest mieć takie miejsce…..”   
Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Biskiej
23-425 Biszcza 50
woj. Lubelskie
adres do korespondencji
Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Biskiej
23-425 Biszcza 90/1
Tel./fax 84 685 60 40
Tel. kom. 511 401 338
781 576 417

Sfinansowano ze środków Programu "Działaj Lokalnie VI" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.


© 2024 Net Partners